Przejdź do głównej zawartości

Głobikowa

W ubiegłą niedzielę wybraliśmy się ze znajomymi na spontaniczną wycieczkę ...
Dziś nie tylko relacja fotograficzna, ale też trochę moich opowieści :)

Widok z Głobikowej Góry

 Poprzedniej niedzieli popijając poranną (ok, bądźmy szczerzy - przedpołudniową) kawę i zastanawiając się co zrobić z tak pięknym przedwiosennym dniem, koleżanka zaproponowała małą wycieczkę. Szybka decyzja, oczywiście jedziemy. Zwerbowaliśmy jeszcze jednego kolegę i w drogę! Pojechaliśmy do miejscowości Głobikowa, gdzie z tamtejszego wzgórza pięknie maluje się cała okolica. Nie są to jakieś pokaźne wzniesienia ale dla mnie, mieszkającej na terenie równinnym, to miła odmiana dla oka :)

XV-wieczny kościółek w Brzezinach / Podkarpacie

Po Głobikowej Górze pojechaliśmy do miejscowości Brzeziny, gdzie znajduje się piękny, zabytkowy, XV-wieczny kościółek  św. Mikołaja. Kiedy dojechaliśmy pod kościół trwało w środku jakieś nabożeństwo. Nie bardzo mieliśmy ochotę czekać godzinę, aż się skończy, tym bardziej, że polowaliśmy jeszcze na zachód słońca, a ściemnia się jeszcze dość szybko. Na szczęście udało się i gdy już pakowaliśmy się z powrotem do samochodu - ludzie zaczęli wychodzić z kościoła.
Złapaliśmy jeszcze księdza informując o naszej czteroosobowej ekipie :D I udało się nawet zastać w środku panią przewodnik, która chętnie poopowiadała nam trochę o tym miejscu.

Ołtarz w XV - wiecznym kościółku św. Mikołaja w BrzezinachW środku znajdują się obrazy, których w  każdej ramie jest ... kilka. Dość zabawne - fotografujemy obraz, a pani spuszcza kolejny.... i kolejny ..... i kolejny .... i kolejny -  w tej samej ramie. Rozumiem dwa, trzy, ale pięć ?! :D Pomysłowe, w zależności od okazji można sobie w prosty sposób zmieniać wystrój :)

W tym kościele znajdują się relikwia Jana Pawła II, św. Mikołaja oraz św. Faustyny. Mało tego -  jest tam  róża, która zerwana o poranku została zalana złotem i umieszczona w ołtarzu.

Relikwia Jana Pawła II

Relikwia św. Faustyny
 W drodze powrotnej zahaczyliśmy o zachód słońca. To taka moja i mojego Grzesia mała tradycja. Gdziekolwiek jesteśmy na jakimś wypadzie, sesji, urlopie, wycieczce itp., wracając zawsze zatrzymujemy się na "bello tramonto".  Fajnie mieć takie swoje małe tradycje :)
Tymczasem bocianie gniazdo czeka na lokatora.....Komentarze

  1. No tam to byłem... Ale z kościołem to macie farta, bo ja pedaliłem tam kilka godzin a na miejscu okazało się że i tak zamknięty. W sumie to było jeszcze nim zaczęto na wakacje kościoły zabytkowe w ręce kustoszów (przewodników, opowiadaczy?) powierzać.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To prawda mieliśmy fart, akurat trafiliśmy na moment kiedy kończyła się ostatnia niedzielna msza i "wbiliśmy sią" na kilka chwil przed zamknięciem :)

      Usuń

Prześlij komentarz

Najchętniej czytane

Cellulit, ciąża i wrzątek dobry na wszystko, czyli o forach internetowych ciąg dalszy

Walka z cellulitem trwa! Od zarania dziejów, niezmiennie i nieustannie, kobiety, rodzicielki, marzycielki, mężatki i singielki, walczą, uformowane w kolumny, piechotę, lewe skrzydło, prawe skrzydło i na końcu rezerwy, czyli te, które popychają hamburgera snickersem, żeby wlazł gładko w bebechy, walczą z cellulitem, mentalnie, ale walczą. I  w tym temacie powstało dziesiątki, co ja mówię, setki tysięcy artykułów i drugie tyle wątków na forach. Samo słowo cellulit jest już przereklamowane, ciut nudne, ciut oklepane i jakieś takie nieprzyjemne w odbiorze. Wiadomo wszak, że walka ta jest przegrana, gdyż przeczytanie tych wszystkich porad, samo w sobie, nie pokona fali pomarszczonej skóry, która przetacza się przez ciało apetycznej niegdyś niuni, zamieniając ją nieodwracalnie w Jabbę z Gwiezdnych. Peszek.

Trzy krzesła, czyli pranie brudów, czyli luźna refleksja na temat męskiej logiki

Chcę zrobić pranie, to znaczy - nie ja, tylko pralka. Tak, pralki robią pranie, aż się trzęsą do tego, przez co zupełnie wyparły mój argument "wyjdź z psem, bo ja muszę zrobić pranie". Standardowa odpowiedź brzmi, że "pranie robi pralka, to nie średniowiecze". Ależ oczywiście, w sumie jakaś logika w tym jest, więc ja chcąc pchnąć ten mechanizm do przodu, tylko wrzucę do niej ciuchy, bo sama jakoś nie ogrania. I stoję przed dylematem. Trzy krzesła. Na każdym ubrania. Hmm... są, powiedzmy, mniej więcej poukładane. Ale! Ale pytanie zasadnicze brzmi - dlaczego one tam leżą? Kobieca logika podpowiada mi, że to nie jest ich miejsce. Mogłabym zbadać sprawę organoleptycznie, na węch może, czy coś, ale pójdę na łatwiznę i po prostu zapytam, czemu te rzeczy nie są w szafie lub w koszu na brudne ubrania, czyli dwóch miejscach, w których według mojej skromnej opinii, powinny się znajdować. Jednocześnie przez głowę przebiega mi myśl, że ubrania te są zarówno brudne, czyste, w …

Matka Polka, maż idealny i bania stulecia, czyli przemyślenia mężatki

Napisane dawno, dawno temu... czyli jakoś w sierpniu, za górami, za lasami... czyli wylegując się na urlopie. 
***

To uczucie kiedy jesteś trzeci dzień na urlopie, a zdążyłaś odebrać czternaście telefonów z pracy i kusi cię ikonka trybu samolotowego bardziej niż kiedykolwiek. Zastanawiasz się mimochodem co by było, gdybyś zaszła w ciążę i zamieniła etat na roczne wakacje. Co najmniej roczne... Temat budzi wiele wątpliwości. Pytasz więc swojego świeżo upieczonego męża czy aby nadajesz się na Matkę Polkę, bo Matki Polki z takim podejściem do życia i ludzi, to świat nie widział. Mąż twój, idealny notabene, odpowiada, że świetnie nadajesz się na matkę, baa, nawet na Matkę Polkę, aczkolwiek taką swoją, własną wersję - Matki Polki Hejterki. Rzucasz więc palenie. Mąż idealny solidaryzuje się i też rzuca. Rzucacie dzielnie oboje. Efekt jest taki, że po kilku godzinach bez własnych papierosów robicie maślane oczy do obcych ludzi, próbując na siłę wysępić fajeczkę od każdego potencjalnego pala…

W górach Sila

Po Fiumefreddo Bruzio - jednym z najpiękniejszych, starych, włoskich miasteczek, o którym mogliście przeczytać -> tutaj <-, czas na trochę kalabryjskiej przyrody. Sila to obszar górski na południu Włoch, w regionie Calabria. Byliśmy tam zaledwie dwa dni i było to całkowite oderwanie od klimatu słonecznych wybrzeży i gorących plaż. Urzekły mnie przede wszystkim przepiękne jeziora - Lago Cecita oraz Lago Arvo, a także rezerwat “Giganci Sila” czyli ogromne, stare drzewa w Parku Narodowym Sila.


Walentynka

Facebook to zło naszych czasów. Naprawdę rzadko przeglądam te pierdolety i gdyby nie mały plusik w postaci messengera, już dawno pozbyłabym się tego ustroństwa. Instagram to ciut mniejsze zło. Na snapchata mam, jak sądzę, zbyt wczesny pesel, więc problem z głowy. Pominę rozważania na temat tego, czy Walentynki to święto komercyjne i przereklamowane, czy miły akcent w temacie miłości, bo nie w tym rzecz. Niewygodna myśl ciśnie mi się natomiast w kontekście upubliczniania wszelkich detali z tym "świętem" związanych. Po pierwsze primo - żarcie. I teraz tak, zakochany on, zakochana ona, dzień zakochanych, czyli ich! Zjedzmy coś zatem. I już widzę oczami wyobraźni tę parę siedzącą naprzeciw siebie w przystrojonej kolorami miłości, kameralnej knajpce, z delikatną, melodyczną balladą w tle, iskrą w oku, motylem w brzuchu, a w skrajnym przypadku, etui z pierścionkiem uwierającym w tylnej kieszeni Romea. Świat w tęczowych kolorach. Zapach snujący się za lawirującym pomiędzy stolikam…