sobota, 5 kwietnia 2014

Fiumefreddo Bruzio - vera Italia

Fiumefreddo Bruzio to mała miejscowość i zarazem gmina, usytuowana w  południowych Włoszech nad Morzem Tyrreńskim, w regionie Calabria, prowincja Cosenza. 3 tysiące mieszkańców. Tyle suchej teorii. W praktyce jest to magiczne miejsce. Całkowicie wyrwane ze współczesnego świata, zwłaszcza w Polsce -  pastelowych blokowisk, szklanych biurowców i natłoku agresywnych reklam. Fiumefreddo to cisza. Fiumefreddo to stare budynki, wąskie uliczki tonące w mocno pomarańczowym świetle lamp. Fiumefreddo to szum morza, które jest na wyciągnięcie ręki. Fiumefreddo to puste, wąskie, przepiękne uliczki, pozamykane sklepy w porze sjesty, kiedy z otwartych okien słychać tylko rozmowy przy obiedzie, stukanie sztućców... unosi się wspaniały zapach pasta al pomodoro. Fiumefreddo to stare drewniane drzwi od domów, kamienic, z wysuszonymi słonecznym żarem kwiatami. Fiumefreddo to urok snujących się leniwie po ulicach kotów, nie zwracających uwagi na człowieka, wszak są u siebie. Fiumefreddo to prawdziwe Włochy, vera Italia.
I pomimo, że niewątpliwie jest to miejsce niekomercyjne. Wyciszone, wycofane z pędzącego, współczesnego świata. Całkowicie niemodernistyczne, wręcz poetyckie, artystyczne. Pomimo tego z pewnością nie jest i niech się Wam nie kojarzy ze "smętną dziurą" gdzieś tam daleko... Bo stojąc na deptaku na zboczu zabudowań Fiumefreddo, wśród stolików i parasolek tradycyjnej, włoskiej knajpki, spoglądając na morze, łatwo zauważyć wśród zabudowań na wybrzeżu prawdziwe wille z basenami!


To niesamowite. Jest taki ogromny kontrast, ale kontrast który nie razi. Nie jest to kontrast na wzór wysoko rozwiniętego miasta wieżowców z podmiejskimi slamsami. Jest to kontrast życia kulturowego, delektacji każdą chwilą, prostym posiłkiem w kameralnej restauracyjce, delektacji rozmową z obcą osobą na ulicy choćby o tym jak pięknie dziś świeci słońce, delektacji pięknem starej uliczki, delektacji małymi rzeczami. Kontrast tej prostoty delektacji z życiem na wysokim poziomie, do stopnia nawet własnego basenu w ogródku. To piękny kontrast bo pokazuje esencję Italii. Tego jak oni potrafią cieszyć się życiem, bo na prawdę potrafią tak, jak my Polacy jeszcze długo nie będziemy potrafić, przez naszą mentalność i nasze podejście do życia. Bo Polak biedny spuszcza głowę zbyt nisko i nie widzi piękna zachodu słońca, piękna porannnej rosy na trawie, piękna uśmiechu drugiej osoby. A Polak bogaty trzyma ją zbyt wysoko, zadzierając nosa i zamykając się na innych, nie widzi tego samego. I tak mijamy się w tym życiu narzekając, krytykując, stereotypując, zawsze w biegu, zawsze źli, zmęczeni, poirytowani, "urobieni".  I sama mam masę problemów, a we Włoszech byłam po raz pierwszy i udało mi się zmienić swoje myślenie. Weźmy przykład z Włochów, zacznijmy delektować się życiem, zatrzymajmy się na chwilę, otrząśnijmy się z tego piętna ludzi "poszkodowanych". Otwórzmy się na ludzi  i na świat, zauważając jego piękno. To nic nie kosztuje, a może dać tyle radości. Małych, malutkich radości, które każdego dnia, złączone w całość dadzą po prostu ... szczęście.


Ok tyle filozofii :) Takie magiczne miejsca skłaniają do refleksji. Ale wracając do Fiumefreddo. Miasteczko jest członkiem klubu tzw. I Borghi piu belli d'Italia, czyli najpiękniejszych miasteczek we Włoszech. W gminie Fiumefreddo Bruzio urodziła się Miss Italia 2009, piękna Maria Perrusi.

            Żródło: www.affaritaliani.it                        
Są tam pozostałości zamku Castello della Valle z 1201 roku, czyli hohohooo ... starutki.  Ruiny pięknie zachowane, czyste, oświetlone nocą, z ciekawymi freskami. Widać kulturę włoską, nie niszczą tego co mają, nie dewastują wulgaryzmami na ścianach, nie żłopią piwa za kolumną zabytkowej budowli itp.
W 1536 roku zamek został podarowany od Karola V (byłego króla Hiszpanii i cesarza Cesarstwa Rzymskiego) w ręce markiza Ferdinando de Alarcon-Mendoza, który zrobił tam remont do celów mieszkaniowych, w stylu późnego renesansu. Później  w latach 1806-1807 zamek przeszedł ciężkie oblężenia przez wojska Napoleona i został prawie całkowicie zniszczony. Znajdujące się tam freski to dzieło sycylijskiego malarza Salvatore Fiume, wykonane w latach 70-tych XX wieku.


Bardzo chciałabym kiedyś tam wrócić. Na pewno zrobiłabym więcej zdjęć. Zwiedziłabym więcej miejsc, zatrzymałabym się na tradycyjny włoski obiad. Pospacerowałabym więcej po tych starych uliczkach. Jest dość daleko, ale może kiedyś się uda. Jeśli wybieracie się na południe Włoch, jedziecie na Sycylię czy gdzieś w tamte rejony i macie możliwość, zajrzycie do Fiumefreddo Bruzio i poczujcie ten klimat, którego ja długo nie zapomnę :)
10 komentarzy:

 1. Patrząc na te piękne zdjęcia, jedyne na co mam teraz ochotę, to rzucenie wszystkiego i wyjazd do słonecznej Italii i podróżowanie od jednego klimatycznego miasteczka do drugiego :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie ! Mam takie samo uczucie :) Ten kraj mnie urzekł, jest przepiękny. Będzie jeszcze kilka postów z mojej podróży do Włoch, więc zapraszam :)

   Usuń
 2. Dwa ostatnie zdjęcia są po prostu cudowne! ♥

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :) Przedostatnie to krajobraz typowy dla Calabrii, morze, słoneczne wybrzeża i od razu piętrzące się góry. Bajka... A ostatnie tuż po zmierzchu, moja mania fotografowania zachodów słońca jest silniejsza ode mnie :)

   Usuń
 3. w tym roku chce wlasnie odwiedzić Calabrie. widoki cudowne i zazdroszczę wyjazdu :) ile dni bylas ? przyimki w jezyku wloski nie sa latwe i logiki często nie maja, ale mowi się pasta al pomodoro :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To były dwutygodniowe wakacje wliczając podróż, więc na zwiedzanie trochę mniej czasu. Włoskiego dopiero się uczę, więc błędy bardzo możliwe :) Życzę udanej podróży! :)

   Usuń
 4. fantastyczne mijece :)) ehh az chacialo by sie tam byc :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Po raz kolejny się zakochałam... no po prostu muszę odwiedzić to miejsce.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam całą Kalabrię, po prostu boskie miejsce ! A do tego mało turystów ;)

   Usuń